Jak zostać kierowcą rajdowym?

Jak zostać kierowcą rajdowym? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników sportów motorowych. Rajdy samochodowe to kosztowny sport.

Profesjonalne rajdy samochodowe to sport, który wymaga od zawodników bardzo dużych nakładów finansowych. Zaczynając przygodę z rajdami nie trzeba dysponować tak ogromnymi finansami. Na początku wystarczy samochód za około 10 tys. zł.

Model samochodu?

Najpopularniejsze auta w tym przedziale cenowym to m. in. BMW 3, Opel Astra, Fiat Seicento, Toyota Corolla, Honda Civic, Renault Clio. Warto wybrać usportowioną wersję modelu. Samochód powinien posiadać silnik o większej pojemności, który zapewni mu odpowiednie osiągi. Taki samochód będzie posiadał m. in. sztywne zawieszenie.

Zakup samochodu to nie jedyny koszt. Niezbędne są też akcesoria rajdowe takie jak: kask, rękawice, buty, kombinezon. Samochód rajdowy musi być wyposażony w klatkę bezpieczeństwa, sportowe pasy, kubełkowe fotele, a także hydrauliczny hamulec ręczny. Jak zostać rajdowcem? Gdzie trenować? W Polsce nie ma odpowiednio rozwiniętej infrastruktury do uprawiania sportów motorowych. W naszym kraju istnieje kilka torów do uprawiania sportów motorowych (w Poznaniu, Kielcach, Motopark Ułęż, Tor Jastrząb, Tor Łódź, Autodrom Bemowo, Tor Słomczyn). Koszt udziału w zawodach rajdowych zaczyna się od 1000 zł w górę. Osoby, które nie posiadają licencji rajdowej mogą startować w KJS (Konkursowa Jazda Samochodem).

Warunkiem wystartowania w KJS jest posiadanie kasku, ważnego prawa jazdy, samochodu z homologacją drogową i badaniem technicznym. Kierowcy bardziej zaawansowani posiadają licencję rajdową. Najniższą licencją rajdową jest licencja RN, a najwyższą licencja R. Kierowcy posiadający licencję RN mogą startować w rajdach okręgowych.