Wady i zalety pracy zdalnej

Razem z rozwojem internetu pojawiła się możliwość pracy zdalnej. Praca zdalna to taka, którą wykonujemy w domu. Nazywana jest również telepracą lub e-pracą, dlatego że wykorzystuje się niej nowoczesne technologie, Wyniki swojej pracy przesyła pracownik pracodawcy przez internet.Również przy pomocy internetu pracownik kontaktuje się z pracodawcą. Coraz więcej osób pracuje w ten sposób. Księgowy, projektant, architekt, informatyk, redaktor czy grafik nie muszą wychodzić z domu aby wykonać swoją pracę. Praca ta jak każda inna ma wiele plusów ale również minusów.

Zalety pracy zdalnej

Dużym plusem jest to że nie musimy wychodzić z domu żeby ją wykonać, jest to bardzo wygodne. Sporo czasu i również pieniędzy zaoszczędzamy na dojazdach do pracy. Przeciez w korkach spędzamy mnóstwo czasu, który moglibyśmy wykorzystać na pracę. Również dużym plusem takiej pracy jest to, że możemy mieszkać wtedy gdzie chcemy. Nie musimy zmieniać miejsca zamieszkania podejmując taką pracę. Pracodawca może mieszkać na drugim końcu Polski a nawet za granicą. Praca taka wiąże się czasem z lepszymi płacami niż praca w biurze. Dla pracodawcy taka praca też ma swoje plusy. Nie musi myśleć o zorganizowaniu miejsca pracy dla pracownika przez to zmniejszają mu się koszty. Pracodawca zatrudniający w ten sposób pracowników ma dużo większe możliwości zatrudnienia bardzo dobrych specjalistów co korzystnie wpływa na rozwój firmy.

Jakie są minusy takiej pracy?

Praca wykonywana w domu wymaga od pracownika dużo samodyscypliny. Bardzo trudno jest oddzielić życie prywatne od zawodowego. Warto mieć zrobiony grafik i starać się pilnować terminów. W domu również częściej się rozpraszamy, bo np. Przyjdzie sąsiad na chwilę, listonosz, inkasent z gazowni, itp. Dlatego pracując w domu tak ważna jest samodyscyplina. Bardzo dużym minusem takiej pracy jest brak kontaktu z innymi pracownikami. Mimo wygody jaką daje ta praca to lepiej czujemy się, gdy musimy wyjść z domu do pracy. Spotykamy się wtedy z innymi ludzmi, porozmawiamy i przy okazzji też czegoś się od nich nauczymy. Wykonując pracę w domu człowiek trochę dziczeje, odcina się od innych. Praca taka musi się opierać na wzajemnym zaufaniu. Jeśli pracodawca nie ma zaufania do pracownika to nic z tej współpracy dobrego nie wyniknie. Pracodawca nie ma kontroli nad pracownikiem i nie wie czym w danej chwili zajmuje się jego podwładny w domu.

Czy warto tak pracować?

Są ludzie, którzy nie wyobrażają sobie innego sposobu pracyi i są z niej bardzo zadowoleni. Dla kogo taka praca? Myslę, że każdy może w ten sposób pracować jeśli tylko chce. Dobrym wyjsciem jest taki rodzaj pracy, gdy w domu mamy małe dzieci, mamy wtedy czas na zajęcie się nimi. Jesli jednak decydujecie się na taką pracę to musicie stworzyć sobie odpowiednie do tego miejsce pracy i wyznaczyć sobie sztywne godziny w których pracujecie.