Jak zorganizować pracę zdalną?

W obecnych czasach mnóstwo ludzi pracuje w domu i wykonuje tzw. pracę zdalną, telepracę lub e-pracę. Uważają oni, że taki rodzaj pracy jest dla nich bardziej odpowiedni a praca w domowym zaciszu wykonywana jest szybciej i lepiej niż w biurze. Dla projektanta, informatyka, architekta, grafika czy redaktora praca w domu jest wygodniejsza niż w biurze. Decydując się jednak na taki rodzaj pracy musimy wiedzieć jak się do niej odpowiednio przygotować.Od czego zacząć?

Jak przygotować miejsce do pracy w domu?

Podstawą dobrej pracy jest wybór odpowiedniego miejsca w domu i zorganizowanie sobie w nim biura. Może to być oddzielne pomieszczenie, bądź jakieś wydzielone miejsce w innym. Ustawmy w nim biurko i odpowiednio dobrane krzesło. Dobrze jest wybrać porządnej jakości, fotel na kółkach, z podparciem w okolicy lędźwiowej i zagłówkiem. Pozwoli na to na uniknięcie bólu pleców i konieczności ciągłego zmieniania niewygodnej pozycji. Pamietaj, że w tym miejscu spędzisz bardzo dużo czasu, dlatego nie żałuj pieniędzy na jego wyposażenie. Tworząc sobie takie miejsce pracy odcinasz się od pokus czychających na ciebie w domu np. telewizor, wersalka. Niech to będzie miejsce przyjemne w którym będziesz czuł się dobrze a co za tym idzie będzie ci się lepiej pracowało. W większości prac zdalnych podstawowym wyposażeniem jest komputer. Najlepiej do tego celu nadaje się laptop, bo możesz go zabrać nawet w podróż i na nim pracować.

Co zrobić aby efektywniej pracować w domu?

Aby praca w domu przynosiła efekty musimy przede wszystkim pozbyć się rozpraszającego nas hałasu. Dobrze jest pracować słuchając cicho muzyki. Słuchawki na uszach zniwelują odgłosy jakie panują w domu. Przy pracy ważne jest również oświetlenie aby nasze oczy się nie męczyły.

Aby efektywniej pracować powinniśmy ustalić sobie sztywne godziny pracy. Oddzielić życie zawodowe od rodzinnego i mieć czas dla rodziny i znajomych. Nie ma wątpliwości, że podczas pracy pracownik powinien sobie robić krótkie przerwy. Poruszać się trochę, bo wtedy pracuje się sprawniej. Decydując się na taki rodzaj pracy powinniśmy najpierw zapoznać się ze wszystkimi jej zaletami i wadami. Bardzo dobrze zjawisko pracy zdalnej opisuje książka ”Remote- Office Not Required”. Ukazuje ona pracodawcom i pracownikom sposoby na najlepszą współpracę między nimi pomimo dzielących ich kilometrów. Jest bardzo pomocna przy przekształcaniu części swojego zespołu na pracowników wykonujących pracę zdalną.